• slide 1
  • slide 2
  • slide 3

Kiekrz 

kiekrz
kiekrzmap2

 

Bazą jachtu s/y Kołobrzeg jest przystań sekcji żeglarskiej AZS Poznań nad Jeziorem Kierskim znajdującym się na Pojezierzu Poznańskim. Akwen ma około 300 h powierzchni i jest jednym z większych w regionie. Zasilany jest przez trzy dopływy: Samicę Obornicką, Przeźmierkę i Krzyżankę. Jeden odpływ – Samica Obornicka – przegrodzona jest zastawką, umożliwiającą kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku.

Kierskie jest naturalnym jeziorem polodowcowym, o kształcie rynnowym oraz zróżnicowanej wysokości brzegów. Mało rozwinięta linia brzegowa ma około 12 km długości.

Dno jeziora jest bardzo zróżnicowane, obok znacznych zagłębień występuje osiem wypłyceń. Największa głębokość - około 38 m - znajduje się w południowej części, natomiast wypłycenia – w centralnej, północnej i zachodniej. Dla żeglarzy najistotniejsze są dwie „wyspy”. Dawniej były porośnięte sitowiem, które niestety zanikło. Obecnie są one oznaczone tyczkami, mają średnicę około 20 m, w najpłytszych miejscach około pół metra głębokości. Pozostałe podwodne górki są pozornie nieistotne (głębokość około 2 m), jednakże zostały opanowane przez znaczne ilości gęstych wodorostów dorastających do lustra wody, co zmusza sterników do omijania tych miejsc.
Jezioro Kierskie nie rozpieszcza warunkami wietrznymi. Ze względu na swój kształt wysokość brzegów i przeważające kierunki wiatrów zachodnich, optymalna dla żeglarstwa jest jego północna i zachodnia część. W rejonie tym znajduje się większość z kilkunastu przystani klubów żeglarskich. Wywodzi się z nich rzesza znakomitych żeglarzy: olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata, Europy i Polski w różnych klasach, także w żeglarstwie lodowym. 

galeria